TRQ
SKU: ACA84396
TRQ Air Conditioning A/C Condenser Compatible with 2008-2016 Chrysler Town & Country 2008-2019 Dodge Grand Caravan 2012-2015 Ram C/V 2009-2014 Volkswagen Routan CH3030231
View Price & Details on Amazon
Guaranteed Fit
Quality Tested
Easy Returns
- Reference Numbers: 3682; 7013682; CH3030231; 4677782AC; 679-00153; 679-50277; 7-3682; 73682; ACA84396
- YOUR TRUSTED DIY VIDEO SOURCE: TRQ offers the largest catalog of DIY videos for replacement parts, making installation easier and repairs more accessible. Our mission is to help you "View Before You Do," with hundreds of new videos added weekly.
- TRUST & COMPATIBILITY: For over 25 years, TRQ has been the premium choice for direct-fit replacement parts. Confirm fitment with the Amazon Garage "confirmed fit" feature and review our full compatibility chart below before purchase.
- EASE OF INSTALLATION: Save time and effort with pre-assembled components designed as direct replacements for the original equipment, ensuring precise fit and eliminating the need for modifications.
- Additional specifications below
Product Details
Item Details
Direct Fit Replacement
- All mounting points & fittings are the same as the OE part.
- For corrosion resistance.
- For efficient cooling.
- By the manufacturer to ensure a quality product.
Product Attributes
| Core Thickness | 0.79 in |
| Core Width | 20.16 in |
| Core Length | 25.12 in |
| Core Material | Aluminum |
| Inlet Fitting Type | Block Connection |
| Outlet Fitting Type | Block Connection |
| Inlet Fitting Gender | Female |
| Outlet Fitting Gender | Female |
| Inlet Fitting Thread Size | M8 |
| Outlet Fitting Thread Size | M8 |
| Includes Drier | No |
| Condenser Core Type | Parallel Flow |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Oil Cooler Included | Yes |
Reference Numbers
36824677782AC679-00153679-502777-3682701368273682ACA84396CH3030231HVA00015
Vehicle Fitment
Confirmed compatible vehicles for this part
| Year | Make | Model | Sub-Model | Engine / Details |
|---|---|---|---|---|
| 2012 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2012 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2013 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2013 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2014 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2014 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2015 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2015 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2016 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2016 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2017 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2018 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2019 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2020 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2008 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2008 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2009 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2009 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2010 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2010 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2011 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2011 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
Watch the Diagnostic Video
See how to diagnose and troubleshoot this part with our expert technician walkthrough.
Watch Now