TRQ
SKU: BFA14287
TRQ Front Ceramic Brake Pad Set Compatible with Caravan Pacifica Journey Wrangler
View Price & Details on Amazon
Guaranteed Fit
Quality Tested
Easy Returns
- Reference Numbers: EHT1589H; 68144163AA; 68144163AB; 68144163AD; 68144163AE; 68144163AF; 68159579AA; 68159579AC; 68260870AB; 68317914AA; 7B0698151E; 7B0698151G; 7B0698151K
- YOUR TRUSTED DIY VIDEO SOURCE: TRQ offers the largest catalog of DIY videos for replacement parts, making installation easier and repairs more accessible. Our mission is to help you "View Before You Do," with hundreds of new videos added weekly.
- TRUST & COMPATIBILITY: For over 25 years, TRQ has been the premium choice for direct-fit replacement parts. Confirm fitment with the Amazon Garage "confirmed fit" feature and review our full compatibility chart below before purchase.
- EASE OF INSTALLATION: Save time and effort with pre-assembled components designed as direct replacements for the original equipment, ensuring precise fit and eliminating the need for modifications.
- Additional specifications below
Product Details
Item Details
TRQ brake pads are manufactured using premium raw materials and design standards to restore original performance. TRQ brake pads are positive molded and utilize a multi-layer shim for enhanced performance and service life. TRQ’s combination of materials and design ensures a low dust and low noise braking experience. TRQ recommends replacing your brake rotors when you replace your brake pads to ensure even wear of components and improved braking comfort. All products are fit and road-tested in our Massachusetts R&D facility to ensure we deliver on our promise of Trusted Reliable Quality.
Product Features
- Positive Molded: Less dust resulting in clean wheels
- Thermal Scorched: Improved stopping performance
- Application Specific Design: Extended service life, no modifications
- Hardware and grease included for a complete repair
- Environmentally Compliant: Meets all Better Brake Law standards
Product Attributes
| Outer Pad Friction Material Thickness | 0.43 in |
| Inner Pad Friction Material Thickness | 0.43 in |
| Inner Pad Overall Thickness | 0.71 in |
| Outer Pad Overall Thickness | 0.71 in |
| Outer Pad Friction Material Thickness | 11 mm |
| Inner Pad Friction Material Thickness | 11 mm |
| Inner Pad Overall Thickness | 18 mm |
| Outer Pad Overall Thickness | 18 mm |
| Inner Pad Width | 183 mm |
| Outer Pad Width | 183 mm |
| Outer Pad Height | 2.48 in |
| Inner Pad Height | 2.48 in |
| Pad Quantity | 4 |
| Outer Pad Height | 63 mm |
| Inner Pad Height | 63 mm |
| Inner Pad Width | 7.2 in |
| Outer Pad Width | 7.2 in |
| Backing Plate Color | Black |
| Pad Shim Color | Black |
| Friction Material Composition | Ceramic |
| Pad Shim Material | Fiber |
| Friction Material Attachment | Integrally Molded |
| Pad Wear Sensor Type | Mechanical |
| Better Brakes Law SAE Environmental Compliance Level | N |
| Abutment Clips Included | No |
| Bolts Included | No |
| Backing Material | Steel |
| Friction Surface Scorched | Yes |
| Chamfered Edges | Yes |
| Prepared For Pad Wear Sensor | Yes |
| Slotted | Yes |
| Pad Wear Sensor Included | Yes |
| Brake Lubricant Included | Yes |
| Wear Indicator Attached | Yes |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Pad Shims Included | Yes |
| Brake Pad Friction Material | Ceramic |
| Includes | Contact Point Grease |
| Includes | Hardware |
| Brake Pad Bonding Type | Premium Posi |
Reference Numbers
68144163AA68144163AB68144163AD68144163AE68144163AF68159579AA68159579AC68260870AB68317914AA7B0698151E7B0698151G7B0698151KBFS01377EHT1589H
Vehicle Fitment
Confirmed compatible vehicles for this part
| Year | Make | Model | Sub-Model | Engine / Details |
|---|---|---|---|---|
| 2021 | Chrysler | Pacifica | All | with Brake Code BRG |
| 2022 | Chrysler | Pacifica | All | with Brake Code BRG |
| 2023 | Chrysler | Pacifica | All | with Brake Code BRG |
| 2024 | Chrysler | Pacifica | All | with Brake Code BRG |
| 2013 | Dodge | Grand Caravan | All | Brake ABS: 4-Wheel ABS with Brake Code BR3 |
| 2014 | Dodge | Grand Caravan | All | Brake ABS: 4-Wheel ABS with Brake Code BR3 |
| 2015 | Dodge | Grand Caravan | All | Brake ABS: 4-Wheel ABS with Brake Code BR3 |
| 2012 | Dodge | Journey | All | with Brake Code BRE |
| 2013 | Dodge | Journey | All | with Brake Code BRE |
| 2014 | Dodge | Journey | All | with Brake Code BRE |
| 2015 | Dodge | Journey | All | with Brake Code BRE |
| 2016 | Dodge | Journey | All | with Brake Code BRE |
| 2017 | Dodge | Journey | All | with Brake Code BRE |
| 2018 | Dodge | Journey | All | with Brake Code BRE |
| 2019 | Dodge | Journey | All | with Brake Code BRE |
| 2020 | Dodge | Journey | All | with Brake Code BRE |
| 2012 | Ram | C/V | All | with Heavy Duty Brakes |
| 2013 | Ram | C/V | All | with Heavy Duty Brakes |
| 2014 | Ram | C/V | All | with Heavy Duty Brakes |
| 2015 | Ram | C/V | All | with Heavy Duty Brakes |
| 2016 | Dodge | Grand Caravan | All | with Brake Code BR3 |
| 2017 | Dodge | Grand Caravan | All | with Brake Code BR3 |
| 2018 | Dodge | Grand Caravan | All | with Brake Code BR3 |
| 2019 | Dodge | Grand Caravan | All | with Brake Code BR3 |
| 2009 | Volkswagen | Routan | All | with Brake Code 1LC |
| 2010 | Volkswagen | Routan | All | with Brake Code 1LC |
| 2011 | Volkswagen | Routan | All | with Brake Code 1LC |
| 2012 | Volkswagen | Routan | All | with Brake Code 1LC |
| 2013 | Volkswagen | Routan | All | with Brake Code 1LC |
| 2014 | Volkswagen | Routan | All | with Brake Code 1LC |
| 2012 | Chrysler | Town & Country | All | with Brake Code BR3 |
| 2013 | Chrysler | Town & Country | All | with Brake Code BR3 |
| 2014 | Chrysler | Town & Country | All | with Brake Code BR3 |
| 2015 | Chrysler | Town & Country | All | with Brake Code BR3 |
| 2016 | Chrysler | Town & Country | All | with Brake Code BR3 |
| 2012 | Dodge | Grand Caravan | All | Brake ABS: 4-Wheel ABS with Brake Code BR3 |
| 2020 | Dodge | Grand Caravan | All | with Brake Code BR3 |
| 2017 | Chrysler | Pacifica | All | N/A |
| 2018 | Chrysler | Pacifica | All | N/A |
| 2019 | Chrysler | Pacifica | All | N/A |
| 2020 | Chrysler | Pacifica | All | N/A |
| 2018 | Jeep | Wrangler | All | with Brake Code BR3 |
| 2019 | Jeep | Wrangler | All | with Brake Code BR3 |
| 2020 | Jeep | Wrangler | All | with Brake Code BR3 |
| 2021 | Jeep | Wrangler | All | with Brake Code BR3 |
| 2022 | Jeep | Wrangler | All | with Brake Code BR3 |
| 2023 | Jeep | Wrangler | All | with Brake Code BR3 |
| 2024 | Jeep | Wrangler | All | with Brake Code BR3 |
| 2020 | Jeep | Gladiator | All | N/A |
| 2021 | Jeep | Gladiator | All | N/A |
| 2022 | Jeep | Gladiator | All | N/A |
| 2023 | Jeep | Gladiator | All | N/A |
| 2024 | Jeep | Gladiator | All | N/A |
Watch the Diagnostic Video
See how to diagnose and troubleshoot this part with our expert technician walkthrough.
Watch Now