TRQ
SKU: BFA19800
TRQ Rear Brake Pads Ceramic Compatible with 2012-2016 Chrysler Town Country 2012-2020 Dodge Grand Caravan 2012-2020 Journey 2012-2015 Ram CV 2009-2014 Volkswagen Routan
View Price & Details on Amazon
Guaranteed Fit
Quality Tested
Easy Returns
- Reference Numbers: EHT1596H; 68144209AA; 68159526AA; 68159526AB; 68159526AC; 7B0 698 451 H; 7B0698451B; 7B0698451F
- YOUR TRUSTED DIY VIDEO SOURCE: TRQ offers the largest catalog of DIY videos for replacement parts, making installation easier and repairs more accessible. Our mission is to help you "View Before You Do," with hundreds of new videos added weekly.
- TRUST & COMPATIBILITY: For over 25 years, TRQ has been the premium choice for direct-fit replacement parts. Confirm fitment with the Amazon Garage "confirmed fit" feature and review our full compatibility chart below before purchase.
- EASE OF INSTALLATION: Save time and effort with pre-assembled components designed as direct replacements for the original equipment, ensuring precise fit and eliminating the need for modifications.
- Additional specifications below
Product Details
Item Details
TRQ brake pads are manufactured using premium raw materials and design standards to restore original performance. TRQ brake pads are positive molded and utilize a multi-layer shim for enhanced performance and service life. TRQ’s combination of materials and design ensures a low dust and low noise braking experience. TRQ recommends replacing your brake rotors when you replace your brake pads to ensure even wear of components and improved braking comfort. All products are fit and road-tested in our Massachusetts R&D facility to ensure we deliver on our promise of Trusted Reliable Quality.
Product Features
- Positive Molded: Less dust resulting in clean wheels
- Thermal Scorched: Improved stopping performance
- Application Specific Design: Extended service life, no modifications
- Hardware and grease included for a complete repair
- Environmentally Compliant: Meets all Better Brake Law standards
Product Attributes
| Outer Pad Friction Material Thickness | 0.63 in |
| Inner Pad Friction Material Thickness | 0.63 in |
| Outer Pad Overall Thickness | 0.67 in |
| Inner Pad Overall Thickness | 0.67 in |
| Outer Pad Height | 130 mm |
| Inner Pad Height | 130 mm |
| Inner Pad Friction Material Thickness | 16 mm |
| Outer Pad Friction Material Thickness | 16 mm |
| Outer Pad Overall Thickness | 17 mm |
| Inner Pad Overall Thickness | 17 mm |
| Outer Pad Width | 2.2 in |
| Inner Pad Width | 2.2 in |
| Pad Quantity | 4 |
| Inner Pad Height | 5.12 in |
| Outer Pad Height | 5.12 in |
| Outer Pad Width | 56 mm |
| Inner Pad Width | 56 mm |
| Backing Plate Color | Black |
| Pad Shim Color | Black |
| Friction Material Attachment | Bonded |
| Friction Material Composition | Ceramic |
| Pad Wear Sensor Type | Mechanical |
| Better Brakes Law SAE Environmental Compliance Level | N |
| Friction Surface Scorched | No |
| Bolts Included | No |
| ECE-R90 Certified | No |
| Pad Shim Material | R-S-R |
| Grade Type | Standard Replacement |
| Backing Material | Steel |
| Abutment Clips Included | Yes |
| Chamfered Edges | Yes |
| Prepared For Pad Wear Sensor | Yes |
| Wear Indicator Attached | Yes |
| Brake Lubricant Included | Yes |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Pad Shims Included | Yes |
| Pad Wear Sensor Included | Yes |
| Slotted | Yes |
| Brake Pad Friction Material | Ceramic |
| Includes | Contact Point Grease |
| Includes | Hardware |
| Brake Pad Bonding Type | Premium Posi |
Reference Numbers
68144209AA68159526AA68159526AB68159526AC7B0 698 451 H7B0698451B7B0698451FBFS01378EHT1596H
Vehicle Fitment
Confirmed compatible vehicles for this part
| Year | Make | Model | Sub-Model | Engine / Details |
|---|---|---|---|---|
| 2009 | Volkswagen | Routan | All | with Dual Piston Front Calipers |
| 2010 | Volkswagen | Routan | All | with Dual Piston Front Calipers |
| 2011 | Volkswagen | Routan | All | with Dual Piston Front Calipers |
| 2012 | Volkswagen | Routan | All | with Dual Piston Front Calipers |
| 2013 | Volkswagen | Routan | All | with Dual Piston Front Calipers |
| 2014 | Volkswagen | Routan | All | with Dual Piston Front Calipers |
| 2012 | Chrysler | Town & Country | All | with Dual Piston Front Calipers |
| 2013 | Chrysler | Town & Country | All | with Dual Piston Front Calipers |
| 2014 | Chrysler | Town & Country | All | with Dual Piston Front Calipers |
| 2015 | Chrysler | Town & Country | All | with Dual Piston Front Calipers |
| 2016 | Chrysler | Town & Country | All | with Dual Piston Front Calipers |
| 2012 | Dodge | Grand Caravan | All | with Dual Piston Front Calipers |
| 2013 | Dodge | Grand Caravan | All | with Dual Piston Front Calipers |
| 2014 | Dodge | Grand Caravan | All | with Dual Piston Front Calipers |
| 2015 | Dodge | Grand Caravan | All | with Dual Piston Front Calipers |
| 2016 | Dodge | Grand Caravan | All | with Dual Piston Front Calipers |
| 2012 | Dodge | Journey | All | with Heavy Duty Brakes |
| 2013 | Dodge | Journey | All | with Heavy Duty Brakes |
| 2012 | Ram | C/V | All | with Dual Piston Front Calipers |
| 2013 | Ram | C/V | All | with Dual Piston Front Calipers |
| 2014 | Ram | C/V | All | with Dual Piston Front Calipers |
| 2015 | Ram | C/V | All | with Dual Piston Front Calipers |
| 2014 | Dodge | Journey | All | with 328mm Diameter Rear Rotors |
| 2015 | Dodge | Journey | All | with 328mm Diameter Rear Rotors |
| 2016 | Dodge | Journey | All | N/A |
| 2017 | Dodge | Journey | All | N/A |
| 2018 | Dodge | Journey | All | N/A |
| 2019 | Dodge | Journey | All | N/A |
| 2020 | Dodge | Journey | All | N/A |
| 2017 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2018 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2019 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2020 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
Watch the Diagnostic Video
See how to diagnose and troubleshoot this part with our expert technician walkthrough.
Watch Now