TRQ
SKU: BFA73101
TRQ Front Premium Posi Ceramic Disc Brake Pad Kit for Dodge Chrysler Van
View Price & Details on Amazon
Guaranteed Fit
Quality Tested
Easy Returns
- Reference Numbers: EHT1273AH; EHT1273H; 68003701AB; 68029263AA; 68029264AA; 68044866AA; 68044866AC; 68053152AB; 68093323AB; 7B0698151A; 7B0698151D; 7B0698151F
- YOUR TRUSTED DIY VIDEO SOURCE: TRQ offers the largest catalog of DIY videos for replacement parts, making installation easier and repairs more accessible. Our mission is to help you "View Before You Do," with hundreds of new videos added weekly.
- TRUST & COMPATIBILITY: For over 25 years, TRQ has been the premium choice for direct-fit replacement parts. Confirm fitment with the Amazon Garage "confirmed fit" feature and review our full compatibility chart below before purchase.
- EASE OF INSTALLATION: Save time and effort with pre-assembled components designed as direct replacements for the original equipment, ensuring precise fit and eliminating the need for modifications.
- Additional specifications below
Product Details
Item Details
TRQ brake pads are manufactured using premium raw materials and design standards to restore original performance. TRQ brake pads are positive molded and utilize a multi-layer shim for enhanced performance and service life. TRQ’s combination of materials and design ensures a low dust and low noise braking experience. TRQ recommends replacing your brake rotors when you replace your brake pads to ensure even wear of components and improved braking comfort. All products are fit and road-tested in our Massachusetts R&D facility to ensure we deliver on our promise of Trusted Reliable Quality.
Product Features
- Positive Molded: Less dust resulting in clean wheels
- Thermal Scorched: Improved stopping performance
- Application Specific Design: Extended service life, no modifications
- Hardware and grease included for a complete repair
- Environmentally Compliant: Meets all Better Brake Law standards
Product Attributes
| Outer Pad Friction Material Thickness | 0.63 in |
| Inner Pad Friction Material Thickness | 0.63 in |
| Inner Pad Overall Thickness | 0.67 in |
| Outer Pad Overall Thickness | 0.67 in |
| Outer Pad Height | 147 mm |
| Inner Pad Height | 147 mm |
| Outer Pad Friction Material Thickness | 16 mm |
| Inner Pad Friction Material Thickness | 16 mm |
| Inner Pad Overall Thickness | 17 mm |
| Outer Pad Overall Thickness | 17 mm |
| Inner Pad Width | 2.52 in |
| Outer Pad Width | 2.52 in |
| Pad Quantity | 4 |
| Outer Pad Height | 5.79 in |
| Inner Pad Height | 5.79 in |
| Outer Pad Width | 64 mm |
| Inner Pad Width | 64 mm |
| Backing Plate Color | Black |
| Pad Shim Color | Black |
| Friction Material Attachment | Bonded |
| Friction Material Composition | Ceramic |
| Pad Wear Sensor Type | Mechanical |
| Better Brakes Law SAE Environmental Compliance Level | N |
| Bolts Included | No |
| ECE-R90 Certified | No |
| Friction Surface Scorched | No |
| Pad Shim Material | R-S-R |
| Grade Type | Standard Replacement |
| Backing Material | Steel |
| Brake Lubricant Included | Yes |
| Pad Shims Included | Yes |
| Chamfered Edges | Yes |
| Abutment Clips Included | Yes |
| Wear Indicator Attached | Yes |
| Adhesive Backed Pad Shim | Yes |
| Prepared For Pad Wear Sensor | Yes |
| Slotted | Yes |
| Pad Wear Sensor Included | Yes |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Brake Pad Friction Material | Ceramic |
| Includes | Contact Point Grease |
| Includes | Hardware |
| Brake Pad Bonding Type | Premium Posi |
Reference Numbers
68003701AB68029263AA68029264AA68044866AA68044866AC68053152AB68093323AB7B0698151A7B0698151D7B0698151FEHT1273AHEHT1273H
Vehicle Fitment
Confirmed compatible vehicles for this part
| Year | Make | Model | Sub-Model | Engine / Details |
|---|---|---|---|---|
| 2007 | Dodge | Nitro | All | N/A |
| 2007 | Jeep | Wrangler | All | N/A |
| 2008 | Jeep | Wrangler | All | N/A |
| 2009 | Jeep | Wrangler | All | N/A |
| 2010 | Jeep | Wrangler | All | N/A |
| 2011 | Jeep | Wrangler | All | N/A |
| 2012 | Jeep | Wrangler | All | N/A |
| 2013 | Jeep | Wrangler | All | N/A |
| 2014 | Jeep | Wrangler | All | N/A |
| 2015 | Jeep | Wrangler | All | N/A |
| 2016 | Jeep | Wrangler | All | N/A |
| 2017 | Jeep | Wrangler | All | N/A |
| 2008 | Chrysler | Town & Country | All | with Heavy Duty Brakes |
| 2009 | Chrysler | Town & Country | All | with Heavy Duty Brakes |
| 2010 | Chrysler | Town & Country | All | with Heavy Duty Brakes |
| 2015 | Chrysler | Town & Country | All | with Brake Code BRE , without Heavy Duty Brakes |
| 2016 | Chrysler | Town & Country | All | with Brake Code BRE , without Heavy Duty Brakes |
| 2008 | Dodge | Grand Caravan | SE | without Power Adjustable Pedals , with Brake Code BRE , without Heavy Duty Brakes |
| 2008 | Dodge | Grand Caravan | C/V | without Heavy Duty Brakes , with Brake Code BRG |
| 2008 | Dodge | Grand Caravan | C/V | with Brake Code BR4 , with Power Adjusting Pedals , with Heavy Duty Brakes |
| 2008 | Dodge | Grand Caravan | SXT | with Brake Code BR4 , with Power Adjusting Pedals |
| 2008 | Dodge | Grand Caravan | SE | with Brake Code BR4 , with Power Adjusting Pedals |
| 2008 | Dodge | Nitro | All | with 302mm Diameter Front Rotors |
| 2009 | Dodge | Nitro | All | with 302mm Diameter Front Rotors |
| 2010 | Dodge | Nitro | All | with 302mm Diameter Front Rotors |
| 2011 | Dodge | Nitro | All | with 302mm Diameter Front Rotors |
| 2008 | Jeep | Liberty | All | N/A |
| 2009 | Jeep | Liberty | All | N/A |
| 2011 | Chrysler | Town & Country | All | with Heavy Duty Brakes |
| 2008 | Chrysler | Town & Country | All | without Heavy Duty Brakes , with Brake Code BRG |
| 2009 | Chrysler | Town & Country | All | with Brake Code BRG , without Heavy Duty Brakes |
| 2010 | Chrysler | Town & Country | All | without Heavy Duty Brakes , with Brake Code BRG |
| 2011 | Chrysler | Town & Country | All | without Heavy Duty Brakes , with Brake Code BRG |
| 2012 | Chrysler | Town & Country | All | with Brake Code BRE , without Heavy Duty Brakes |
| 2013 | Chrysler | Town & Country | All | with Brake Code BRE , without Heavy Duty Brakes |
| 2014 | Chrysler | Town & Country | All | with Brake Code BRE , without Heavy Duty Brakes |
| 2010 | Jeep | Liberty | All | N/A |
| 2011 | Jeep | Liberty | All | N/A |
| 2012 | Jeep | Liberty | All | N/A |
| 2009 | Dodge | Grand Caravan | All | with Brake Code BRG , without Heavy Duty Brakes |
| 2010 | Dodge | Grand Caravan | All | without Heavy Duty Brakes , with Brake Code BRG |
| 2011 | Dodge | Grand Caravan | All | without Heavy Duty Brakes , with Brake Code BRG |
| 2012 | Dodge | Grand Caravan | All | with Brake Code BRE , without Heavy Duty Brakes |
| 2013 | Dodge | Grand Caravan | All | with Brake Code BRE , without Heavy Duty Brakes |
| 2014 | Dodge | Grand Caravan | All | with Brake Code BRE , without Heavy Duty Brakes |
| 2015 | Dodge | Grand Caravan | All | with Brake Code BRE , without Heavy Duty Brakes |
| 2016 | Dodge | Grand Caravan | All | with Brake Code BRE , without Heavy Duty Brakes |
| 2009 | Dodge | Grand Caravan | All | with Heavy Duty Brakes |
| 2010 | Dodge | Grand Caravan | All | with Heavy Duty Brakes |
| 2011 | Dodge | Grand Caravan | All | with Heavy Duty Brakes |
| 2009 | Dodge | Journey | All | with Heavy Duty Brakes |
| 2010 | Dodge | Journey | All | with Heavy Duty Brakes |
| 2011 | Dodge | Journey | All | with Heavy Duty Brakes |
| 2009 | Dodge | Journey | All | without Heavy Duty Brakes , with Brake Code BRF |
| 2010 | Dodge | Journey | All | without Heavy Duty Brakes , with Brake Code BRF |
| 2011 | Dodge | Journey | All | without Heavy Duty Brakes , with Brake Code BRF |
| 2012 | Dodge | Journey | All | without Heavy Duty Brakes , with Brake Code BRF |
| 2013 | Dodge | Journey | All | without Heavy Duty Brakes , with Brake Code BRF |
| 2009 | Volkswagen | Routan | All | with Brake Code 1LB |
| 2010 | Volkswagen | Routan | All | with Brake Code 1LB |
| 2011 | Volkswagen | Routan | All | with Brake Code 1LB |
| 2012 | Ram | C/V | All | without Heavy Duty Brakes , with Brake Code BRE |
| 2013 | Ram | C/V | All | with Brake Code BRE , without Heavy Duty Brakes |
| 2014 | Ram | C/V | All | with Brake Code BRE , without Heavy Duty Brakes |
| 2015 | Ram | C/V | All | with Brake Code BRE , without Heavy Duty Brakes |
| 2012 | Volkswagen | Routan | All | with Brake Code 1LA , with 302mm Diameter Front Rotors |
| 2013 | Volkswagen | Routan | All | with Brake Code 1LB |
| 2014 | Volkswagen | Routan | All | with Brake Code 1LB |
| 2018 | Jeep | Wrangler JK | All | N/A |
Watch the Diagnostic Video
See how to diagnose and troubleshoot this part with our expert technician walkthrough.
Watch Now