TRQ
SKU: BFA73791
TRQ Front Posi Metallic Brake Pad Kit Set for Cargo Van / Grand Caravan / Journey / Liberty / Nitro / Routan / Town & Country / Wrangler / Wrangler JK
View Price & Details on Amazon
Guaranteed Fit
Quality Tested
Easy Returns
- Reference Numbers: EHT1273AH; 68003701AA; EHT1273H; MGD1273MH; SGD1273M
- YOUR TRUSTED DIY VIDEO SOURCE: TRQ offers the largest catalog of DIY videos for replacement parts, making installation easier and repairs more accessible. Our mission is to help you "View Before You Do," with hundreds of new videos added weekly.
- TRUST & COMPATIBILITY: For over 25 years, TRQ has been the premium choice for direct-fit replacement parts. Confirm fitment with the Amazon Garage "confirmed fit" feature and review our full compatibility chart below before purchase.
- EASE OF INSTALLATION: Save time and effort with pre-assembled components designed as direct replacements for the original equipment, ensuring precise fit and eliminating the need for modifications.
- Additional specifications below
Product Details
Item Details
TRQ brake pads are manufactured using premium raw materials and design standards to restore original performance. TRQ brake pads are positive molded and utilize a multi-layer shim for enhanced performance and service life. TRQ’s combination of materials and design ensures a low dust and low noise braking experience. TRQ recommends replacing your brake rotors when you replace your brake pads to ensure even wear of components and improved braking comfort. All products are fit and road-tested in our Massachusetts R&D facility to ensure we deliver on our promise of Trusted Reliable Quality.
Product Features
- Positive Molded: Less dust resulting in clean wheels
- Application Specific Design: Extended service life, no modifications
- Hardware and grease included for a complete repair
- Environmentally Compliant: Meets all Better Brake Law standards
Product Attributes
| Inner Pad Friction Material Thickness | 0.39 in |
| Outer Pad Friction Material Thickness | 0.39 in |
| Inner Pad Overall Thickness | 0.63 in |
| Outer Pad Overall Thickness | 0.63 in |
| Inner Pad Friction Material Thickness | 10 mm |
| Outer Pad Friction Material Thickness | 10 mm |
| Inner Pad Width | 147 mm |
| Outer Pad Width | 147 mm |
| Inner Pad Overall Thickness | 16 mm |
| Outer Pad Overall Thickness | 16 mm |
| Outer Pad Height | 2.52 in |
| Inner Pad Height | 2.52 in |
| Pad Quantity | 4 |
| Outer Pad Width | 5.79 in |
| Inner Pad Width | 5.79 in |
| Outer Pad Height | 64 mm |
| Inner Pad Height | 64 mm |
| Backing Plate Color | Black |
| Pad Shim Color | Black |
| Pad Shim Material | Fiber |
| Friction Material Attachment | Integrally Molded |
| Pad Wear Sensor Type | Mechanical |
| Better Brakes Law SAE Environmental Compliance Level | N |
| Bolts Included | No |
| Friction Surface Scorched | No |
| Abutment Clips Included | No |
| Friction Material Composition | Semi-metallic |
| Backing Material | Steel |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Wear Indicator Attached | Yes |
| Brake Lubricant Included | Yes |
| Pad Shims Included | Yes |
| Prepared For Pad Wear Sensor | Yes |
| Chamfered Edges | Yes |
| Slotted | Yes |
| Pad Wear Sensor Included | Yes |
| Includes | Contact Point Grease |
| Includes | Hardware |
| Brake Pad Bonding Type | Premium Posi |
| Brake Pad Friction Material | Semi-Metallic |
Reference Numbers
68003701AAEHT1273AHEHT1273HMGD1273MHSGD1273M
Vehicle Fitment
Confirmed compatible vehicles for this part
| Year | Make | Model | Sub-Model | Engine / Details |
|---|---|---|---|---|
| 2011 | Dodge | Journey | All | N/A |
| 2012 | Dodge | Journey | All | with Single Piston Front Calipers |
| 2013 | Dodge | Journey | All | with Single Piston Front Calipers |
| 2007 | Dodge | Nitro | All | N/A |
| 2008 | Dodge | Nitro | All | N/A |
| 2009 | Dodge | Nitro | All | N/A |
| 2010 | Dodge | Nitro | All | N/A |
| 2011 | Dodge | Nitro | All | N/A |
| 2008 | Jeep | Liberty | All | N/A |
| 2009 | Jeep | Liberty | All | N/A |
| 2010 | Jeep | Liberty | All | N/A |
| 2011 | Jeep | Liberty | All | N/A |
| 2012 | Jeep | Liberty | All | N/A |
| 2007 | Jeep | Wrangler | All | N/A |
| 2008 | Jeep | Wrangler | All | N/A |
| 2009 | Jeep | Wrangler | All | N/A |
| 2010 | Jeep | Wrangler | All | N/A |
| 2011 | Jeep | Wrangler | All | N/A |
| 2012 | Jeep | Wrangler | All | N/A |
| 2013 | Jeep | Wrangler | All | N/A |
| 2014 | Jeep | Wrangler | All | N/A |
| 2015 | Jeep | Wrangler | All | N/A |
| 2016 | Jeep | Wrangler | All | N/A |
| 2017 | Jeep | Wrangler | All | N/A |
| 2018 | Jeep | Wrangler JK | All | N/A |
| 2012 | Ram | C/V | All | with Single Piston Front Calipers , with 302mm Diameter Front Rotors |
| 2013 | Ram | C/V | All | with Single Piston Front Calipers , with 302mm Diameter Front Rotors |
| 2014 | Ram | C/V | All | with Single Piston Front Calipers , with 302mm Diameter Front Rotors |
| 2015 | Ram | C/V | All | with Single Piston Front Calipers , with 302mm Diameter Front Rotors |
| 2009 | Volkswagen | Routan | All | N/A |
| 2010 | Volkswagen | Routan | All | N/A |
| 2011 | Volkswagen | Routan | All | N/A |
| 2012 | Volkswagen | Routan | All | with Single Piston Front Calipers |
| 2013 | Volkswagen | Routan | All | with Single Piston Front Calipers |
| 2014 | Volkswagen | Routan | All | with Single Piston Front Calipers |
| 2008 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2009 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2010 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2011 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2012 | Chrysler | Town & Country | All | with Single Piston Front Calipers |
| 2013 | Chrysler | Town & Country | All | with Single Piston Front Calipers |
| 2014 | Chrysler | Town & Country | All | with Single Piston Front Calipers |
| 2015 | Chrysler | Town & Country | All | with Single Piston Front Calipers |
| 2016 | Chrysler | Town & Country | All | with Single Piston Front Calipers |
| 2008 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2009 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2010 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2011 | Dodge | Grand Caravan | All | with Single Piston Front Calipers |
| 2012 | Dodge | Grand Caravan | All | with Single Piston Front Calipers |
| 2013 | Dodge | Grand Caravan | All | with Single Piston Front Calipers |
| 2014 | Dodge | Grand Caravan | All | with Single Piston Front Calipers |
| 2015 | Dodge | Grand Caravan | All | with Single Piston Front Calipers |
| 2016 | Dodge | Grand Caravan | All | with Single Piston Front Calipers |
| 2009 | Dodge | Journey | All | N/A |
| 2010 | Dodge | Journey | All | N/A |
Watch the Diagnostic Video
See how to diagnose and troubleshoot this part with our expert technician walkthrough.
Watch Now