TRQ
SKU: BHA65647
TRQ Front Wheel Bearing & Hub Assembly with ABS Sensor Compatible with 2012-2016 Chrysler Town & Country 2012-2020 Dodge Grand Caravan 2012-2015 Ram C/V 2013-2014 Volkswagen Routan
View Price & Details on Amazon
Guaranteed Fit
Quality Tested
Easy Returns
- Reference Numbers: 515150; BR930884; HA590448
- YOUR TRUSTED DIY VIDEO SOURCE: TRQ offers the largest catalog of DIY videos for replacement parts, making installation easier and repairs more accessible. Our mission is to help you "View Before You Do," with hundreds of new videos added weekly.
- TRUST & COMPATIBILITY: For over 25 years, TRQ has been the premium choice for direct-fit replacement parts. Confirm fitment with the Amazon Garage "confirmed fit" feature and review our full compatibility chart below before purchase.
- EASE OF INSTALLATION: Save time and effort with pre-assembled components designed as direct replacements for the original equipment, ensuring precise fit and eliminating the need for modifications.
- Additional specifications below
Product Details
Product Attributes
| Flange Bolt Hole Diameter | 0.51 in |
| Bolt Circle Diameter | 127 mm |
| Flange Bolt Hole Diameter | 13 mm |
| Flange Diameter | 162 mm |
| Wheel Pilot Diameter | 2.81 in |
| Brake Pilot Diameter | 2.85 in |
| Spline Quantity | 32 |
| Flange Bolt Hole Quantity | 4 |
| Wheel Stud Quantity | 5 |
| Bolt Circle Diameter | 5 in |
| Flange Diameter | 6.36 in |
| Wheel Pilot Diameter | 71 mm |
| Brake Pilot Diameter | 73 mm |
| Bearing Generation | Gen 3 |
| Wheel Stud Size | M12x1.5 |
| Flange Bolts Included | No |
| Flange Shape | Square/Modified |
| Bearing Type | Taper |
| Anti Lock Braking System Type | Tone Ring with Sensor |
| Wheel Studs Included | Yes |
| Anti Lock Braking System | Yes |
| Anti Lock Brake Sensor Included | Yes |
| Product Grade | Heavy Duty |
Reference Numbers
515150BR930884HA590448
Vehicle Fitment
Confirmed compatible vehicles for this part
| Year | Make | Model | Sub-Model | Engine / Details |
|---|---|---|---|---|
| 2012 | Ram | C/V | All | N/A |
| 2013 | Ram | C/V | All | N/A |
| 2014 | Ram | C/V | All | N/A |
| 2015 | Ram | C/V | All | N/A |
| 2013 | Volkswagen | Routan | All | N/A |
| 2014 | Volkswagen | Routan | All | N/A |
| 2012 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2013 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2014 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2015 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2016 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2012 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2013 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2014 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2015 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2016 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2017 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2018 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2019 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2020 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
Watch the Diagnostic Video
See how to diagnose and troubleshoot this part with our expert technician walkthrough.
Watch Now