TRQ
SKU: BRA74648
TRQ Performance Drilled & Slotted Rear G-Coated Disc Brake Rotor Pair
View Price & Details on Amazon
Guaranteed Fit
Quality Tested
Easy Returns
- Kit Includes: 1 Driver Side G-Coated Performance Brake Rotor; 1 Passenger Side G-Coated Performance Brake Rotor
- Reference Numbers: 780623; 53050; BD126483; BR900526; PRT5844
- YOUR TRUSTED DIY VIDEO SOURCE: TRQ offers the largest catalog of DIY videos for replacement parts, making installation easier and repairs more accessible. Our mission is to help you "View Before You Do," with hundreds of new videos added weekly.
- TRUST & COMPATIBILITY: For over 25 years, TRQ has been the premium choice for direct-fit replacement parts. Confirm fitment with the Amazon Garage "confirmed fit" feature and review our full compatibility chart below before purchase.
- EASE OF INSTALLATION: Save time and effort with pre-assembled components designed as direct replacements for the original equipment, ensuring precise fit and eliminating the need for modifications.
Product Details
Item Details
TRQ G-coated brake rotors are manufactured using premium G3000 casting alloy to reduce noise while braking and enhance service life. TRQ coated rotors have long-lasting rust prevention, perfect for wheels with large openings that expose the rotor and rotor hat during daily driving. All products are fit and road-tested in our Massachusetts R&D facility to ensure we deliver on our promise of Trusted Reliable Quality.
Product Features
- G-Coated: Rust preventative coating for a better looking rotor
- G3000 Casting Alloy: Reduced noise and improved wear resistance
- Non-Directional Surface Finish: Reduced vibrations
- Direct Replacement: No modifications necessary
Product Attributes
| Discard Thickness | 0.39 in |
| Nominal Thickness | 0.47 in |
| Mounting Bolt Hole Diameter | 0.55 in |
| Overall Height | 1.3 in |
| Discard Thickness | 10 mm |
| Nominal Thickness | 12 mm |
| Outside Diameter | 12.01 in |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 127 mm |
| Mounting Bolt Hole Diameter | 14 mm |
| Center Hole Diameter | 2.87 in |
| Outside Diameter | 305 mm |
| Overall Height | 33 mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 5 in |
| Center Hole Diameter | 73 mm |
| Material | Cast Iron |
| Conventional Or Drum-In-Hat Type Rotor | Conventional |
| ABS Tone Ring Included | No |
| Grade Type | Performance |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Solid Or Vented Type Rotor | Solid |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Quantity | 2 Piece |
| Races Included | No |
| Product Line | Performance |
| Brake Rotor Coating | Premium G-Coated |
| Brake Rotor Venting Type | Solid |
Reference Numbers
53050780623BD126483BR900526PRT5844
Vehicle Fitment
Confirmed compatible vehicles for this part
| Year | Make | Model | Sub-Model | Engine / Details |
|---|---|---|---|---|
| 2008 | Chrysler | Town & Country | All | Driver & Passenger Side |
| 2008 | Dodge | Grand Caravan | All | with 305mm Diameter Rear Rotors , Driver & Passenger Side |
| 2009 | Dodge | Journey | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2009 | Chrysler | Town & Country | All | Driver & Passenger Side |
| 2009 | Dodge | Grand Caravan | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2009 | Volkswagen | Routan | All | Driver & Passenger Side |
| 2010 | Dodge | Journey | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2010 | Chrysler | Town & Country | All | Driver & Passenger Side |
| 2010 | Dodge | Grand Caravan | All | with 305mm Diameter Rear Rotors , Driver & Passenger Side |
| 2010 | Volkswagen | Routan | All | Driver & Passenger Side |
| 2011 | Dodge | Journey | All | with 305mm Diameter Rear Rotors , Driver & Passenger Side |
| 2011 | Dodge | Grand Caravan | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2011 | Chrysler | Town & Country | All | Driver & Passenger Side |
| 2011 | Volkswagen | Routan | All | Driver & Passenger Side |
| 2012 | Chrysler | Town & Country | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors , with Single Piston Front Calipers |
| 2012 | Dodge | Grand Caravan | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors , with Single Piston Front Calipers |
| 2012 | Dodge | Journey | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2012 | Volkswagen | Routan | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2012 | Ram | C/V | All | with Single Piston Front Calipers , Driver & Passenger Side |
| 2013 | Chrysler | Town & Country | All | with Single Piston Front Calipers , Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2013 | Dodge | Grand Caravan | All | with Single Piston Front Calipers , Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2013 | Dodge | Journey | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2013 | Ram | C/V | All | with Single Piston Front Calipers , Driver & Passenger Side |
| 2014 | Chrysler | Town & Country | All | Driver & Passenger Side , with Single Piston Front Calipers , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2014 | Dodge | Grand Caravan | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors , with Single Piston Front Calipers |
| 2014 | Ram | C/V | All | with Single Piston Front Calipers , Driver & Passenger Side |
| 2015 | Chrysler | Town & Country | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors , with Single Piston Front Calipers |
| 2015 | Dodge | Grand Caravan | All | Driver & Passenger Side , with Single Piston Front Calipers , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2015 | Ram | C/V | All | Driver & Passenger Side , with Single Piston Front Calipers |
| 2016 | Chrysler | Town & Country | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors , with Single Piston Front Calipers |
| 2016 | Dodge | Grand Caravan | All | Driver & Passenger Side , with Single Piston Front Calipers , with 305mm Diameter Rear Rotors |
Watch the Diagnostic Video
See how to diagnose and troubleshoot this part with our expert technician walkthrough.
Watch Now