TRQ
SKU: BRA75223
TRQ Rear Brake Rotors Set Driver & Passenger Side Compatible with 2008-2016 Chrysler Town & Country Dodge Grand Caravan 2009-2013 Journey 2012-2015 Ram C/V 2009-2014 Volkswagen Routan
View Price & Details on Amazon
Guaranteed Fit
Quality Tested
Easy Returns
- Kit Includes: 1 Rear Driver Side Brake Rotor; 1 Rear Passenger Side Brake Rotor
- Reference Numbers: 780623PER; 53050; 533-02500; 780623; 780623FZN; 780623P; 780623R; BD126483; BR900526; PRT5844
- YOUR TRUSTED DIY VIDEO SOURCE: TRQ offers the largest catalog of DIY videos for replacement parts, making installation easier and repairs more accessible. Our mission is to help you "View Before You Do," with hundreds of new videos added weekly.
- TRUST & COMPATIBILITY: For over 25 years, TRQ has been the premium choice for direct-fit replacement parts. Confirm fitment with the Amazon Garage "confirmed fit" feature and review our full compatibility chart below before purchase.
- EASE OF INSTALLATION: Save time and effort with pre-assembled components designed as direct replacements for the original equipment, ensuring precise fit and eliminating the need for modifications.
Product Details
Item Details
TRQ brake rotors are manufactured using premium G3000 casting alloy to reduce noise while braking and enhance service life. TRQ rotors have a non-directional finish to minimize the break-in period for new rotors and reduce vibrations throughout the rotor’s lifecycle. TRQ recommends replacing brake pads when you replace rotors to ensure even wear and improved component performance. All products are fit and road-tested in our Massachusetts R&D facility to ensure we deliver on our promise of Trusted Reliable Quality.
Product Features
- Direct Replacement: No modifications necessary
- G3000 Casting Alloy: Reduced noise and improved durability
- Non-Directional Surface Finish: Reduced vibrations
Product Attributes
| Discard Thickness | 0.39 in |
| Nominal Thickness | 0.47 in |
| Mounting Bolt Hole Diameter | 0.55 in |
| Overall Height | 1.3 in |
| Discard Thickness | 10 mm |
| Nominal Thickness | 12 mm |
| Outside Diameter | 12.01 in |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 127 mm |
| Mounting Bolt Hole Diameter | 14 mm |
| Center Hole Diameter | 2.87 in |
| Outside Diameter | 305 mm |
| Overall Height | 33 mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 5 in |
| Center Hole Diameter | 73 mm |
| Material | Cast Iron |
| Conventional Or Drum-In-Hat Type Rotor | Conventional |
| ABS Tone Ring Included | No |
| Rust Resistant Coating | No |
| Surface Type | Smooth |
| Solid Or Vented Type Rotor | Solid |
| Grade Type | Standard Replacement |
| Brake Rotor Diameter | 12.01 in. (305mm) |
| Rear Brake Rotor Diameter | 12.01 in. (305mm) |
| Quantity | 2 Piece |
| Wheel Lug Count | 5 Lug |
| Races Included | No |
| Brake Rotor Venting Type | Solid |
Reference Numbers
53050533-02500780623780623FZN780623P780623PER780623RBD126483BR900526PRT5844
Vehicle Fitment
Confirmed compatible vehicles for this part
| Year | Make | Model | Sub-Model | Engine / Details |
|---|---|---|---|---|
| 2008 | Chrysler | Town & Country | All | Driver & Passenger Side |
| 2008 | Dodge | Grand Caravan | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2009 | Chrysler | Town & Country | All | Driver & Passenger Side |
| 2009 | Dodge | Grand Caravan | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2009 | Dodge | Journey | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2009 | Volkswagen | Routan | All | Driver & Passenger Side |
| 2010 | Chrysler | Town & Country | All | Driver & Passenger Side |
| 2010 | Dodge | Grand Caravan | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2010 | Dodge | Journey | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2010 | Volkswagen | Routan | All | Driver & Passenger Side |
| 2011 | Chrysler | Town & Country | All | Driver & Passenger Side |
| 2011 | Dodge | Grand Caravan | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2011 | Dodge | Journey | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2011 | Volkswagen | Routan | All | Driver & Passenger Side |
| 2012 | Chrysler | Town & Country | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors , with Single Piston Front Calipers |
| 2016 | Chrysler | Town & Country | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors , with Single Piston Front Calipers |
| 2016 | Dodge | Grand Caravan | All | with Single Piston Front Calipers , Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2012 | Dodge | Grand Caravan | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors , with Single Piston Front Calipers |
| 2012 | Dodge | Journey | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2012 | Ram | C/V | All | Driver & Passenger Side , with Single Piston Front Calipers |
| 2012 | Volkswagen | Routan | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2013 | Chrysler | Town & Country | All | with Single Piston Front Calipers , Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2013 | Dodge | Grand Caravan | All | with Single Piston Front Calipers , Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2013 | Dodge | Journey | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2013 | Ram | C/V | All | with Single Piston Front Calipers , Driver & Passenger Side |
| 2014 | Chrysler | Town & Country | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors , with Single Piston Front Calipers |
| 2014 | Dodge | Grand Caravan | All | Driver & Passenger Side , with Single Piston Front Calipers , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2014 | Ram | C/V | All | Driver & Passenger Side , with Single Piston Front Calipers |
| 2015 | Chrysler | Town & Country | All | Driver & Passenger Side , with Single Piston Front Calipers , with 305mm Diameter Rear Rotors |
| 2015 | Dodge | Grand Caravan | All | Driver & Passenger Side , with 305mm Diameter Rear Rotors , with Single Piston Front Calipers |
| 2015 | Ram | C/V | All | Driver & Passenger Side , with Single Piston Front Calipers |
Watch the Diagnostic Video
See how to diagnose and troubleshoot this part with our expert technician walkthrough.
Watch Now