TRQ
SKU: BRA78336
TRQ Front Disc Brake Rotor Pair Set for 2012-2015 Cargo Van / 2011-2018 Grand Caravan / 2012-2018 Journey / 2017-2019 Pacifica / 2012-2014 Routan / 2012-2016 Town & Country
View Price & Details on Amazon
Guaranteed Fit
Quality Tested
Easy Returns
- Kit Includes: 1 Front Driver Side Brake Rotor; 1 Front Passenger Side Brake Rotor
- Reference Numbers: 53068; 780964; 780964FZN; 780964P; 780964R; BD180509; BR901088; PRT6170
- YOUR TRUSTED DIY VIDEO SOURCE: TRQ offers the largest catalog of DIY videos for replacement parts, making installation easier and repairs more accessible. Our mission is to help you "View Before You Do," with hundreds of new videos added weekly.
- TRUST & COMPATIBILITY: For over 25 years, TRQ has been the premium choice for direct-fit replacement parts. Confirm fitment with the Amazon Garage "confirmed fit" feature and review our full compatibility chart below before purchase.
- EASE OF INSTALLATION: Save time and effort with pre-assembled components designed as direct replacements for the original equipment, ensuring precise fit and eliminating the need for modifications.
Product Details
Item Details
TRQ brake rotors are manufactured using premium G3000 casting alloy to reduce noise while braking and enhance service life. TRQ rotors have a non-directional finish to minimize the break-in period for new rotors and reduce vibrations throughout the rotor’s lifecycle. TRQ recommends replacing brake pads when you replace rotors to ensure even wear and improved component performance. All products are fit and road-tested in our Massachusetts R&D facility to ensure we deliver on our promise of Trusted Reliable Quality.
Product Features
- Direct Replacement: No modifications necessary
- G3000 Casting Alloy: Reduced noise and improved durability
- Non-Directional Surface Finish: Reduced vibrations
Product Attributes
| Mounting Bolt Hole Diameter | 0.57 in |
| Discard Thickness | 1.02 in |
| Nominal Thickness | 1.1 in |
| Overall Height | 1.5 in |
| Outside Diameter | 12.99 in |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 127 mm |
| Center Hole Diameter | 2.87 in |
| Discard Thickness | 26 mm |
| Nominal Thickness | 28 mm |
| Outside Diameter | 330 mm |
| Overall Height | 38 mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 5 in |
| Center Hole Diameter | 73 mm |
| Material | Cast Iron |
| Conventional Or Drum-In-Hat Type Rotor | Conventional |
| ABS Tone Ring Included | No |
| Rust Resistant Coating | No |
| Surface Type | Smooth |
| Grade Type | Standard Replacement |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Front Brake Rotor Diameter | 12.99 in. (330mm) |
| Brake Rotor Diameter | 12.99 in. (330mm) |
| Quantity | 2 Piece |
| Wheel Lug Count | 5 Lug |
| Races Included | No |
| Brake Rotor Venting Type | Vented |
Reference Numbers
53068780964780964FZN780964P780964RBD180509BR901088PRT6170
Vehicle Fitment
Confirmed compatible vehicles for this part
| Year | Make | Model | Sub-Model | Engine / Details |
|---|---|---|---|---|
| 2014 | Dodge | Grand Caravan | All | Driver & Passenger Side , with 330mm Diameter Front Rotors , with Dual Piston Front Calipers |
| 2014 | Dodge | Journey | All | Driver & Passenger Side |
| 2014 | Ram | C/V | All | Driver & Passenger Side , with 330mm Diameter Front Rotors |
| 2015 | Chrysler | Town & Country | All | Driver & Passenger Side , with Dual Piston Front Calipers , with 330mm Diameter Front Rotors |
| 2015 | Dodge | Grand Caravan | All | Driver & Passenger Side , with Dual Piston Front Calipers , with 330mm Diameter Front Rotors |
| 2015 | Dodge | Journey | All | Driver & Passenger Side |
| 2015 | Ram | C/V | All | Driver & Passenger Side , with 330mm Diameter Front Rotors |
| 2016 | Chrysler | Town & Country | All | Driver & Passenger Side , with 330mm Diameter Front Rotors , with Dual Piston Front Calipers |
| 2016 | Dodge | Grand Caravan | All | Driver & Passenger Side , with Dual Piston Front Calipers , with 330mm Diameter Front Rotors |
| 2016 | Dodge | Journey | All | Driver & Passenger Side |
| 2017 | Chrysler | Pacifica | All | Driver & Passenger Side |
| 2017 | Dodge | Grand Caravan | All | Driver & Passenger Side |
| 2017 | Dodge | Journey | All | Driver & Passenger Side |
| 2018 | Chrysler | Pacifica | All | Driver & Passenger Side |
| 2018 | Dodge | Grand Caravan | All | Driver & Passenger Side |
| 2018 | Dodge | Journey | All | Driver & Passenger Side |
| 2019 | Chrysler | Pacifica | All | Driver & Passenger Side |
| 2019 | Dodge | Grand Caravan | All | Driver & Passenger Side |
| 2019 | Dodge | Journey | All | Driver & Passenger Side |
| 2020 | Dodge | Grand Caravan | All | Driver & Passenger Side |
| 2012 | Chrysler | Town & Country | All | Driver & Passenger Side , with Dual Piston Front Calipers , with 330mm Diameter Front Rotors |
| 2012 | Dodge | Grand Caravan | All | Driver & Passenger Side , with Dual Piston Front Calipers , with 330mm Diameter Front Rotors |
| 2012 | Dodge | Journey | All | Driver & Passenger Side , with Dual Piston Front Calipers , with 330mm Diameter Front Rotors |
| 2012 | Volkswagen | Routan | All | Driver & Passenger Side , with 330mm Diameter Front Rotors |
| 2013 | Chrysler | Town & Country | All | Driver & Passenger Side , with Dual Piston Front Calipers , with 330mm Diameter Front Rotors |
| 2013 | Dodge | Grand Caravan | All | Driver & Passenger Side , with Dual Piston Front Calipers , with 330mm Diameter Front Rotors |
| 2013 | Dodge | Journey | All | Driver & Passenger Side , with Dual Piston Front Calipers , with 330mm Diameter Front Rotors |
| 2013 | Ram | C/V | All | Driver & Passenger Side , with 330mm Diameter Front Rotors |
| 2014 | Chrysler | Town & Country | All | Driver & Passenger Side , with Dual Piston Front Calipers , with 330mm Diameter Front Rotors |
| 2020 | Dodge | Journey | All | Driver & Passenger Side |
| 2024 | Chrysler | Pacifica | All | Driver & Passenger Side |
| 2020 | Chrysler | Pacifica | All | Engine Base: 3.6 V6 Driver & Passenger Side , Fuel Type: PLUG-IN HYBRID EV-GAS (PHEV) Driver & Passenger Side |
| 2020 | Chrysler | Pacifica | All | Engine Base: 3.6 V6 Driver & Passenger Side , Fuel Type: GAS Driver & Passenger Side |
| 2021 | Chrysler | Pacifica | All | Fuel Type: GAS Driver & Passenger Side , Drive Type: FWD Driver & Passenger Side , Engine Base: 3.6 V6 Driver & Passenger Side |
| 2021 | Chrysler | Pacifica | All | Drive Type: FWD Driver & Passenger Side , Engine Base: 3.6 V6 Driver & Passenger Side , Fuel Type: PLUG-IN HYBRID EV-GAS (PHEV) Driver & Passenger Side |
| 2022 | Chrysler | Pacifica | All | Drive Type: FWD Driver & Passenger Side , Engine Base: 3.6 V6 Driver & Passenger Side , Fuel Type: PLUG-IN HYBRID EV-GAS (PHEV) Driver & Passenger Side |
| 2022 | Chrysler | Pacifica | All | Drive Type: FWD Driver & Passenger Side , Engine Base: 3.6 V6 Driver & Passenger Side , Fuel Type: GAS Driver & Passenger Side |
| 2023 | Chrysler | Pacifica | All | Drive Type: FWD Driver & Passenger Side , Engine Base: 3.6 V6 Driver & Passenger Side , Fuel Type: GAS Driver & Passenger Side |
| 2023 | Chrysler | Pacifica | All | Drive Type: FWD Driver & Passenger Side , Engine Base: 3.6 V6 Driver & Passenger Side , Fuel Type: PLUG-IN HYBRID EV-GAS (PHEV) Driver & Passenger Side |
Watch the Diagnostic Video
See how to diagnose and troubleshoot this part with our expert technician walkthrough.
Watch Now