TRQ
SKU: CSA72967
TRQ Front Passenger Side CV Axle Assembly Compatible with 11-20 Dodge Grand Caravan 11-16 Chrysler Town and Country 12-15 Ram Cargo Van 11-14 Volkswagen Routan
View Price & Details on Amazon
Guaranteed Fit
Quality Tested
Easy Returns
- Reference Numbers: 66-3639; 4881214AC; 4881214AD; 4881214AE; 7B0407272A; 7B0407272B; 7B0407272C; 447-0028R; 447-0519R; 663639; NCV12501
- QUALITY & RELIABILITY: TRQ CV axles are precision-engineered to meet or exceed OE specifications. Built with neoprene boots for improved durability and extended life, they deliver a direct-fit replacement with reliable performance.
- YOUR TRUSTED DIY VIDEO SOURCE: TRQ offers the largest catalog of DIY videos for replacement parts, making installation easier and repairs more accessible. Our mission is to help you "View Before You Do," with hundreds of new videos added weekly.
- TRUST & COMPATIBILITY: For over 25 years, TRQ has been the premium choice for direct-fit replacement parts. Confirm fitment with the Amazon Garage "confirmed fit" feature and review our full compatibility chart below before purchase.
- EASE OF INSTALLATION: Save time and effort with pre-assembled components designed as direct replacements for the original equipment, ensuring precise fit and eliminating the need for modifications.
Product Details
Item Details
TRQ CV (constant velocity) drive axles are manufactured using premium raw materials designed to restore original performance. TRQ CV drive axles are new, so there is no core charge with your TRQ purchase. TRQ-designed drive axles utilize neoprene boots, moly grease, stainless steel clamps, and heat-treated ball tracks to ensure extended service life. Each TRQ axle is application-specific so each spline and thread will mate properly for a seamless fit. All products are fit and road-tested in our Massachusetts R&D facility to ensure we deliver on our promise of Trusted Reliable Quality.
Product Features
- 100% New: Manufactured to tighter tolerances for extended service life
- Neoprene Boots: Improved durability compared to stock material
- Moly Greased: Specifically-designed grease shield to reduce premature wear
- Application Specific Design: No modification
Product Attributes
| Axle Nut Socket Size | 1.26 in |
| Compressed Length | 23.15 in |
| Inboard Spline Quantity | 27 |
| Outboard Spline Quantity | 32 |
| Axle Nut Socket Size | 32 mm |
| Compressed Length | 588 mm |
| Inboard Joint Type | Female |
| Axle Nut Thread Size | M22x1.5 |
| Outboard Joint Type | Male |
| ABS Tone Ring Included | No |
| Grade Type | Standard Replacement |
| Axle Nut Included | Yes |
| Inboard Boot Material | Neoprene |
| Outboard Boot Material | Neoprene |
Reference Numbers
447-0028R447-0519R4881214AC4881214AD4881214AE66-36396636397B0407272A7B0407272B7B0407272CNCV12501
Vehicle Fitment
Confirmed compatible vehicles for this part
| Year | Make | Model | Sub-Model | Engine / Details |
|---|---|---|---|---|
| 2013 | Volkswagen | Routan | All | N/A |
| 2014 | Volkswagen | Routan | All | N/A |
| 2012 | Ram | C/V | All | N/A |
| 2013 | Ram | C/V | All | N/A |
| 2014 | Ram | C/V | All | N/A |
| 2015 | Ram | C/V | All | N/A |
| 2008 | Dodge | Grand Caravan | All | Engine Base: 4.0 V6 |
| 2009 | Dodge | Grand Caravan | All | Engine Base: 4.0 V6 |
| 2010 | Dodge | Grand Caravan | All | Engine Base: 4.0 V6 |
| 2009 | Chrysler | Town & Country | All | Engine Base: 4.0 V6 |
| 2010 | Chrysler | Town & Country | All | Engine Base: 4.0 V6 |
| 2008 | Chrysler | Town & Country | Limited | N/A |
| 2011 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2012 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2013 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2014 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2015 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2016 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2011 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2012 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2013 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2014 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2015 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2016 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2017 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2018 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2019 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2020 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2011 | Volkswagen | Routan | All | N/A |
| 2012 | Volkswagen | Routan | All | N/A |
Watch the Diagnostic Video
See how to diagnose and troubleshoot this part with our expert technician walkthrough.
Watch Now