TRQ
SKU: RDA82627
TRQ Radiator 1 Row Aluminum Core Core Height 20.88 in Core Width 24.13 in Compatible with 2008-2016 Chrysler Town & Country 2008-2020 Dodge Grand Caravan 2012-2015 Ram CV 2009-2014 Volkswagen Routan
View Price & Details on Amazon
Guaranteed Fit
Quality Tested
Easy Returns
- Reference Numbers: 8013063; 4677751AA; 4677751AB; 4677754AB; 4677754AC; 4677754AF; 4677755AA; 4677755AD; 4677755AE; 4677755AF; 52014765AA; 13062; 13063; 13064; 675-00180; CH3010346; CU13063
- YOUR TRUSTED DIY VIDEO SOURCE: TRQ offers the largest catalog of DIY videos for replacement parts, making installation easier and repairs more accessible. Our mission is to help you "View Before You Do," with hundreds of new videos added weekly.
- TRUST & COMPATIBILITY: For over 25 years, TRQ has been the premium choice for direct-fit replacement parts. Confirm fitment with the Amazon Garage "confirmed fit" feature and review our full compatibility chart below before purchase.
- EASE OF INSTALLATION: Save time and effort with pre-assembled components designed as direct replacements for the original equipment, ensuring precise fit and eliminating the need for modifications.
- Additional specifications below
Product Details
Item Details
Direct Fit Replacement
- Core thickness equal to the OE part. If radiator core is slightly thinner than the OEM, this can decrease overall performance and lifespan.
- Engineered for top performance.
- Provides efficient cooling and heat-transfer.
- Built to strict quality control standards.
Product Attributes
| Core Row Quantity | 1 |
| Core Thickness | 1.25 in |
| Inlet Diameter | 1.5 in |
| Outlet Diameter | 1.5 in |
| Core Height | 20.88 in |
| Core Width | 24.13 in |
| Core Material | Aluminum |
| Outlet Location | Bottom Right |
| Down Flow Or Cross Flow Type | Cross Flow |
| Mounting Type | Left & Right |
| Engine Oil Cooler Included | No |
| Internal Transmission Oil Cooler | No |
| Internal Engine Oil Cooler | No |
| Transmission Oil Cooler Included | No |
| Radiator Cap Included | No |
| Tank Material | Plastic |
| Inlet Location | Top Left |
Reference Numbers
1306213063130644677751AA4677751AB4677754AB4677754AC4677754AF4677755AA4677755AD4677755AE4677755AF52014765AA675-001808013063CH3010346CU13063HVA01799
Vehicle Fitment
Confirmed compatible vehicles for this part
| Year | Make | Model | Sub-Model | Engine / Details |
|---|---|---|---|---|
| 2008 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2008 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2009 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2009 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2009 | Volkswagen | Routan | All | N/A |
| 2010 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2010 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2010 | Volkswagen | Routan | All | N/A |
| 2011 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2011 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2011 | Volkswagen | Routan | All | N/A |
| 2012 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2012 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2012 | Ram | C/V | All | N/A |
| 2012 | Volkswagen | Routan | All | N/A |
| 2013 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2013 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2013 | Ram | C/V | All | N/A |
| 2013 | Volkswagen | Routan | All | N/A |
| 2014 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2014 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2014 | Ram | C/V | All | N/A |
| 2014 | Volkswagen | Routan | All | N/A |
| 2015 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2015 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2015 | Ram | C/V | All | N/A |
| 2016 | Chrysler | Town & Country | All | N/A |
| 2016 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2017 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2018 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2019 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
| 2020 | Dodge | Grand Caravan | All | N/A |
Watch the Diagnostic Video
See how to diagnose and troubleshoot this part with our expert technician walkthrough.
Watch Now